Vánoce a násilí

Patří násilí k Vánocům? Samozřejmě, že ne! Vánoce jsou přece svátky klidu, míru a lásky. Jak si pak ale vysvětlit, že lidé na oslavu těchto svátků každoročně s úsměvy na tvářích způsobují milionům živých bytostí strach, bolest, nemoc, dušení, hlad a smrt?

Je násilí špatné, jen když je pácháno vůči člověku? Těžko. Hlavním důvodem pro odmítnutí násilí je přece vůle nezpůsobovat druhým to, co sami nechceme zažít. A jak dokazují odborníci, schopnost kapra pociťovat bolest je fakticky stejná jako ta naše.

Že je násilí na zvířatech nutným zlem k našemu přežití? To možná platilo v době ledové, v Evropě 21. století však již dávno ne. A snad málokdo by si dnes troufl tvrdit, že by utrpěl újmu na zdraví, kdyby se násilí na zvířatech vzdal alespoň o Vánocích.

Že je vánoční násilí tradicí? Lidstvo ve své historii páchalo mnoho věcí, za které se dnes stydí. Je-li tradice špatná, je na čase s ní skoncovat. Navíc mír, láska a soucit jsou mnohem hlubšími vánočními tradicemi než pouliční masakr kaprů, který se rozmohl teprve koncem 19. století.